Brian Selznick „Hugo Cabret’ leiutis“

„Hugo Cabret’ leiutis“ on ajastuhõnguline lugu, mis viib meid 1931. aasta Pariisi, et kaasa elada ühe poisi Hugo masinavärkidest ümbritsetud elule.

Hugo on pärit uurmaakrite ehk kellasseppade suguvõsast. Poisi isa oli kellassepp, kes lisaks kellassepaäri pidamisele töötas ka vanas muuseumis. Sealt leidis ta lagunenud ja roostetanud automatoni ehk teisisõnu mehaanilise mehe, kes on kui üleskeeratav kuju, mis koosneb sadadest väikestest mutritest ja hammasratastest. Hugo isa oli veendunud, et automaton on võimeline paberile mingisugust sõnumit kirjutama, oli vaja teda ainult töökorda remontida. Paraku ei saanud isa aga unistust kunagi ellu viia.

Kohutava õnnetuse järel satub poiss hoopis onu Claude hoole alla, kes raudteejaama hoones kellasid hooldab. Peale seda, kui Hugo onu aga kadunuks jääb, tuleb poisil täiesti üksi hakkama saada. Ta jätkab onu asemel jaamahoone kellade parandamist ja üritab iga hinna eest, see tähendab ka varastades, ellu jääda, et vältida lastekodusse sattumist. Ühtlasi jääb ka mehaanilise mehe korda tegemine nüüd Hugo enda ülesandeks. Õnneks on poisil lisaks mehaaniliste asjade parandamise andele ka isa märkmik koos detailsete joonistustega, kuid kas tal õnnestub välja selgitada automatoni salapärane sõnum…

Loos on oma roll ka raamatuhuvilisel tüdrukul, tema pealtnäha kurjavõitu ristiisal, kes jaamas mänguasjakioskit peab ning mis peamine – filmikunstil.

Raamat on kui maagiline kooslus sõnast ja pildist – tekst vaheldub arvukate kaunite joonistustega ja ka õigete filmikaadritega, mis kõik koos räägivad filmilikul kombel tervikliku loo. Seepärast ei tasu raamatu lehekülgede suurearvulisusest heituda, piltidena avaldub suurem osa loost ja ka tekst ise on kirja pandud visuaalselt nauditaval kombel. Vaatamata sellele on tegemist vägagi südamliku ja sügavamõttelise raamatuga, mida ilmestab hästi järgnev tsitaat:

„Tead, masinatel pole kunagi ühtegi üleliigset osa. Neil on täpselt ettenähtud arv kindlat tüüpi osasid, mida need vajavad. Nii et kui terve maailm on üks suur masin, siis pean ma siin ju mingil põhjusel olema. Ja see tähendab, et ka sina oled siin samamoodi mingil põhjusel.“ (lk 378)

Raamatu põhjal on 2011. aastal valminud ka samanimeline film: Hugo [videosalvestis] e-kataloogis ESTER.

***
Ilmunud: Skymarket, c2011
Illustreerinud: Brian Selznick
Tõlkinud: Timo Diener

Brian Selznick „Hugo Cabret’ leiutis“ e-kataloogis ESTER

Agnete Markus

Kadrioru raamatukogu raamatukoguhoidja

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga