Lembit Uustulnd „Operatsioon „Lossivaim““

Seda raamatut kätte võttes võib noor lugeja pisut ehmuda – raamat algab eellooga, mis võib tunduda pisut raskesti mõistetav, sest juttu on vanast kaugest ajast ja segastest kaubandussuhetest Läänemere-äärsete riikide vahel, Taani ja Rootsi kuningast ning hertsog Magnusest, Saaremaad nimetatakse Öseliks ja Kuressaare linna Arensburgiks. Kas tõesti peab hakkama murdma pead Läänemere poliitilise ajaloo üle? Kuid ei maksa heituda! Saladuskatte all võib öelda, et raamatut võib lugeda isegi eelloosse süvenemata.

Tegemist on põneva looga kahest vennast Matsist ja Tõnnist, kes sõidavad vanaisaga Saaremaale ja hakkavad ajama 16. sajandil tegutsenud Läänemere piraadi jälgi. Vanaisa ärgitusel ja kohaliku tüdruku Marta abiga loodavad nad välja uurida, mis juhtus taani päritolu piraadiga, kes kunagi Läänemerel seikles ja kelle nimi oli seotud ka Kuressaare piiskopilossiga, ning ehk leida kadunud aaregi.

Piraadi tegelaskuju ei ole päriselt ajalooline isik, küll aga on jutustusse osavalt põimitud hulk ajaloolisi fakte ning see jätab vägagi realistliku mulje. Eellugu äratab kindlasti ajaloohuvilise lugeja tähelepanu ja kes teab, ehk tekib teistelgi lugejatel huvi. Raamatu lugemiseks ei ole siiski vaja täpseid ajalooteadmisi.

Jutustus on päris hoogne ja tekitab põnevust, laste seiklused on kaasakiskuvad ning lõpus muutub asi isegi närvekõditavalt ohtlikuks. Raamatu sõnavara võib siiski osutuda veidi raskeks, sest eriti teose esimeses pooles on kasutatud hulka sõnu, mida raamatu peategelased ei tea. Täiskasvanud nende ümber aga selgitavad ja nii saab ka lugeja oma sõnavara täiendada.

Raamatu lõpus selgub veel, et kogu seiklus on seotud koguni meie päevakajaliste sündmustega ja toob meile koju kätte võimaluse lahendada lausa rahvusvahelise tähtsusega mõistatus.

***
Ilmunud: Varrak, 2021
Illustreerinud: Elo Annion

Lembit Uustulnd „Operatsioon „Lossivaim““ e-kataloogis ESTER

Annika Naame

eestikeelse kirjanduse osakonna raamatukoguhoidja

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga