Gerda Märtens „Virmalised“

Jääkaru Jon töötab Arktikas fotograafina. Ta pildistab loodust ja turiste, kes saabuvad kõikjalt imetlema tema külma jäist kodumaad. Jon armastab väga oma kodu ja  virmalisi, kuid siis juhtub midagi, mis sunnib jääkaru ette võtma reisi võõrastele maadele. Jääkaru kodumaal algavad vihmad ja sula ning lumi hakkab kaduma. Ees seisab uurimisreis, et näha, milline on elu mujal maailmas. Kaasa võtab ta vanaisalt päranduseks saadud tinakarbikese, mida tohib avada vaid häda korral.

Jon tutvub võõrastel maadel pruunkarude kommete ja suvise eluga. Loodusest hoolimine viib ta kokku lauljatar Gaiaga. Ehmatusega märkavad karud, et ka pruunkarude maailm on muutumas – varem nii toredana tundunud kuum suvi ei tahagi lõppeda ning  maad on ähvardamas näljahäda. Selles loos abistab Joni ja Gaiat vanaisa seemnekarp.

Gerda Märtensi värvirikas ja detailirohke autoriraamat paneb nii väiksema kui ka suurema lugeja mõtlema kliimamuutustele ja nendega seotud rändemuredele.

Ilmunud: Koolibri, 2020
Illustreerinud: Gerda Märtens