Ted Forsström „Kulla Stella, ära lärma!“

Raamat „Kulla Stella, ära lärma!“ jutustab lastele humoorikalt põhjustest, mis võivad ühe koera haukuma ajada. Mis koera peas sel hetkel toimub, kui ta otsustab lärmama hakata?

Uneaeg on saabumas, isa loeb lapsele raamatut ning pere koer Stella on ka sealsamas voodis kuulamas. Kõik on mõnus ja rahulik kuni hetkeni, mil koer kuuleb üht või teist talle tundmatut heli. Otsekohe käivad tema peast läbi kõikvõimalikud ärevust tekitavad olukorrad, mis võivad olla juhtunud – äkki on näiteks oravad parajasti kööki tunnelit kaevamas ja rösterisse pesa ehitamas? Või on võõraid koeri täis buss elutuppa sisse sõitnud? Või on ehk vanaema külla tulnud, et Stellale kalkunipala anda, teda sügada ja silitada? Või on see äkki hoopis loomaarst, kõigi oma hirmsate arstividinatega…? Põhjust lärmamiseks on Stellal enda arvates küll ja küll, aga iga olukorra järel tõuseb isa püsti ja koos selgitatakse välja ärevust tekitanud hääle tegelik põhjus. Nii on raamat lastele õpetlik ka selle poolest, et see aitab aru saada: ei ole mõtet iga võõra heli pärast kohe paanikasse sattuda, kõigel on olemas loogiline selgitus. Ted Nils Håkan Forsström on soomerootsi koomik, kirjanik, näitleja ja raadiosaatejuht. Tema raamat „Kulla Stella, ära lärma!“ oli 2023. aastal Finlandia auhinna nominent parima laste- ja noorteraamatu kategoorias. See sobib hästi ettelugemiseks koolieelikutele, aga on ka mõnus lihtne lugemine algklassiealistele lastele.

Ilmunud: Tammerraamat, 2023
Illustreerinud: Åsa Lucander